شناسه برند چیست؟

هویت برند و عناصر آن
هویت برند مجموعه ای از ابزارها یا عناصر است که توسط یک شرکت برای ایجاد یک تصویر تجاری استفاده می شود. تصویر برند عبارت است از درک مشتریان از نام تجاری که شامل ارتباطات مختلف مربوط به آن و خاطرات مربوط به تعامل با آن است. هویت برند و عناصر آن از مأموریت یک شرکت ، ارزش پیشنهادی برند ، اهداف بلند مدت ، موقعیت رقابتی در بازار و ارتباط با ارزشها و علایق مخاطبان هدف نشأت می گیرد. این عوامل ماهیت اساسی دارند و در فرآیند برندسازی ، آنچه را که یک شرکت می خواهد برقرار کند ، توصیف می کنند. در همین حال ، هویت برند نحوه ارتباط این عناصر بنیادی را توضیح می دهد. معمولاً عناصر مورد تأیید هویت برند معمولاً شامل موارد زیر است:

یک نام تجاری
یک شعار یا شعار
رنگها و سبکهای گرافیکی
یک لوگو و یک علامت کلمه و تغییرات آنها
صدا و لحن
یک سبک و یک نوع حروف
این عناصر را می توان به صورت متفاوتی گروه بندی کرد و نظرات زیادی درباره اینکه کدام عناصر مارک خاص باید در این لیست گنجانده شوند و به چه ترتیب باید ارائه شوند وجود دارد. این تفاوتها معمولاً با زمینه ای که در آن هویت برند مورد بحث قرار می گیرد و دیدگاه یک متخصص خاص توضیح داده می شود. به عنوان مثال ، یک طراح که در حال توسعه هویت برند برای یک شرکت موجود است ، نام تجاری و یک علامت تجاری را از فرایند خلاقیت خود حذف می کند و بر قسمت بصری آن تأکید بیشتری می کند. در مقابل آن ، طیف وسیع تری از عناصر هویت برند معمولاً در فرآیند ایجاد یک نام تجاری جدید دخیل است ، نه اینکه نام تجاری یا محصول موجود را تغییر نام دهید.

با نام تجاری شروع کنید
اولین و مهمترین عنصری که نام تجاری شما را به ارتباطات و خاطرات ذخیره شده در ذهن مخاطبان پیوند می دهد ، نام آن است. استفاده از زبان به عنوان وسیله ارتباطی و پردازش اطلاعات یک ویژگی ذاتی همه انسان ها است که برای سایر گونه ها معمول نیست. کلمات و اسامی خاص به ما امکان می دهد تا به طیف گسترده ای از معانی ، احساسات و ارتباطات مربوط به اشیا ، رویدادها و افراد دسترسی پیدا کنیم. از دیدگاه بازاریابی و برندسازی ، نام تجاری یک کلمه یا عبارتی است که تمام اطلاعات و دانش مشتری مورد نظر شما را در مورد شرکت شما و محصولات آن نشان می دهد. از طرف دیگر ، برای کسانی که از مارک شما اطلاع ندارند ، نام آن به مشتریان نشان می دهد که لازم است آن را با نیازهای خود یا صنعت خاص مرتبط کرده و در آینده بتوانند آن را تشخیص دهند. از نظر عملکردی ، نام تجاری ممکن است اهداف مختلفی را ارائه دهد که مجموعه ای از الزامات را تعیین می کند که هنگام نامگذاری یک شرکت یا محصول باید در نظر گرفته شود. متداول ترین ویژگی های یک نام تجاری خوب عبارتند از:

به راحتی تلفظ می شود و به یاد می ماند
مربوط به یک صنعت خاص یا نیاز به مخاطبان هدف مارک تجاری
به انتظارات مشتری مربوط می شود و ارتباطات مثبت قوی را برمی انگیزد
رعایت همه اینها و سایر الزامات پیشنهاد شده توسط متخصصان در مطالعات مختلف انجام شده در این زمینه همیشه آسان نیست. همانطور که قبلاً ذکر شد ، عناصر هویت برند توسط عوامل اساسی مانند ماموریت ، ارزش پیشنهادی ، رقابت و مخاطب تعیین می شوند. هیچ دو صنعتی مشابه هم نیستند و تعیین اولویت ها برای موارد مهم در یک مورد خاص بسیار مهم است. یک مثال عالی که نشان می دهد این الزامات عملکردی در یک صنعت خاص چگونه کار می کند و چگونه شرکتها آنها را در نام تجاری خود اولویت بندی می کنند ، یک بازار B2B بسیار رقابتی از خدمات نشان های ID است. برخی از اسامی شرکت های برتر ارائه چاپ نشان کارت و خدمات مربوطه عبارتند از InstantCard ، XpressID ، QuickIDCard و ExpressBadging. تشخیص اینکه چگونه همه این نامها علاوه بر اینکه به راحتی قابل تلفظ و به یاد ماندنی هستند ، به صنعت مربوط می شوند (“ID” ، “Card” ، “Badging”) و تأکید بر یک ویژگی رقابتی مهم که توسط انتظارات مشتریان از بازگشت سریع تعیین می شود ، دشوار نیست. (“فوری” ، “اکسپرس” ، “سریع” ، “اکسپرس”)

مطمئن شوید که برند شما صادق و همسو است
اگرچه هویت برند ابزاری است که پیامی را در مورد آنچه واقعاً یک شرکت به مشتریان خود ارائه می دهد منتقل می کند ، اما کمک به مشتریان در تصمیم گیری در خرید و اطمینان از تعهد آنها اهمیت چندانی ندارد. بسیاری از شرکت هایی که نمی توانیم ارزش محصولات و خدمات خود را به مصرف کنندگان نهایی اعلام کنیم ، در گذشته در رقابت با آنها شکست خورده اند. امروزه زمانی که خریداران از اطلاعات بیش از حد بارگیری می کنند و نمی توانند توجه خود را به مدت طولانی بر روی یک موضوع جلب کنند ، توانایی انتقال تصویری متمایز و قابل تشخیص از طریق عناصر مختلف هویت برند و رساندن این پیام به مصرف کنندگان نهایی اهمیت بیشتری پیدا می کند.

در حالت ایده آل ، هویت نام تجاری باید این توانایی را داشته باشد که یک شرکت یا محصول را سریع به مشتریان آینده ارائه دهد ، یا به عبارت دیگر ، شبیه قدم زدن آسانسور باشد که توضیح می دهد آنچه یک شرکت ارائه می دهد ، تفاوت آن با آنچه در حال حاضر در بازار وجود دارد و چرا مشتریان باید خرید یا خرید این محصول یا خدمات را ادامه دهند. قاعده متداول این است که درک این پیام راحت تر و راحت تر است ، شانس موفقیت آن در شکل گیری یک نام تجاری مثبت و مطلوب در درک مشتریان بیشتر خواهد بود. نکته دیگر این است که هویت نام تجاری و پیام هایی که از طریق آن ارسال می شود همه چیز برای تعیین موفقیت یک برند نیست. با آنچه که واقعاً برای ارائه به مشتریان خود ارائه می دهید بسیار غافلگیر کننده است یا حتی بدتر از عدم برقراری ارتباط با آن. در بهترین حالت ، هویت نام تجاری که از موقعیت واقعی برند جدا شده است ، توسط مخاطبان نادیده گرفته می شود. در بدترین حالت ، اعتماد را تضعیف می کند و به شهرت لطمه می زند. همانطور که ضرب المثل قدیمی می گوید: “اقدامات شما بسیار بلند صحبت می کند ، من نمی توانم آنچه شما می گویید را بشنوم.”

فهرست