طراحی کاراکتر

طراحی کاراکتر ابزاری است که به شما کمک می کند داستان خود را بگویید و تاثیره خاص خود را بر مخاطب خود داشته باشید این داستان می توان درباره خدمات، محصولات و یا حتی داستان یک فیلم، کارتون یک کتاب و یا یک بازی کامپیوتری و یا غیره باشد.

طراحان کاراکتر برای یادآوری شخصیت های عالی بسیار تلاش می کنند. یک شخصیت خوب طراحی شده اثری ماندگار بر مخاطب می گذارد.

جهت مشاوره رایگان با شماره 4600 418 0912 whatsapp در تماس باشید.

طراحی کاراکتر چیست؟

برای طراحی کاراکتر در ابتدا نیاز به یادگیری طراحی داریم. طراحی با کاغذ و قلم همیشه آمیخته شده است. یک طرح ذهنی که روی کاغذ جان میگیرد. اما این طرح نیاز به خلاقیت بیشتری دارد.

پس باید تلاش بیشتری کرد. این تلاش بیشتر با یادگیری متد های مختلف نقاشی برطرف میشود. اما در قدم اولیه باید پایه های اصلی دانش طراحی را دانست و سپس به سمت یادگیری رفت. پایه و اساس در یادگیری هر هنری لازم است.

در اینجا برای نیاز داریم با انواع حالت های یک شکل آشنا شویم و به کمک خطوط مختلف طرح را تولید کنیم.

پایه و اساس طراحی کاراکتر چیست؟

برای آشنایی با طراحی کاراکتر باید به این نکته توجه کرد که در واقع کاراکتر چیست؟ کاراکتر یک نمونه از شخصیت و ویژگی های داستانی و خیالی و یا شخصیت یک برند است. در دنیای انیمیشن ها هر شخصیت با توجه به ویژگی های داستانی خود ساخته میشود.

پس باید به کمک خطوط مناسب بازتاب این ویژگی های شخصیتی در کاراکتر موجود باشد. در کلاس های طراحی به کمک روند داستانی طراحی کاراکتر شکل میگیرد. در ابتدا یادگیری نقاشی از پایه و سپس آشنایی با حالت های مختلف بدن مهم است. نکته اصلی قرارگیری حالت های مختلف در بدن کاراکتر بدون تغییر است.

به کمک طراحی برنامه های کامپیوتری این کار ساده تر شده است. کامپیوتر تمام اندازه ها را به طور یکسان در نظر میگیرد. اما برای استفاده از کامپیوتر در ابتدا باید در سطح اولیه قوی شوید تا به طرح های سخت تر را به کمک کامپیوتر تولید کنید.

آشنایی و خطوط و طراحی روی کاغذ عضوی جدا نشدنی از طراحی کاراکتر است و در قدم بعد با مفهوم هر شکل باید آشنا شد و طبق ویژگی ها و شکل ها یک هماهنگی ایجاد کرد. و در نهایت به کمک ارتباط شکل گرفته بین خصوصیت های ظاهری و فردی یک تعادل برقرار میشود.

در طراحی کاراکتر باید با مفهوم هر شکل آشنایی داشته باشیم تا به کمک آن حس صحیح را به مخاطب القا کنیم.

طراحی کاراکتر باید شخصیتی منحصر به فرد داشته باشد و باید از لحاظ بصری نیز تاثیر گذار باشد. طراحی کاراکتر یک فرآیند پیچیده است و فضای کافی برای رشد دارد.

هدف و سبک طراحی کاراکتر به شخصیت کاراکتر بستگی دارد که شخصیت برای چه فرمی لازم است. دامنه سلسله مراتب طراحی شخصیت می تواند از بسیار گرافیکی تا بسیار واقعی عکس برود.

اساس ایجاد یک طراحی شخصیت هنوز مهمترین چیز به توانایی نقاشی بستگی دارد.

طراح شخصیت باید از تمام اصول طراحی آگاهی قوی داشته باشد تا شخصیتی جذاب را ایجاد کند که به بهترین وجه نیازهای داستان را در خود جای دهد.

پس از تأیید طراحی شخصیت میتوان در رایانه مدل سازی شود تا نسخه دو بعدی و سه بعدی ایجاد کند که از آن در بازی های ویدیویی یا انیمیشن و یا در تبلیغات ویدئوی و یا روی سطوح دو بعدی مثلا بسته بندی محصول یا بیلبورد تبلیغاتی و غیره استفاده شود.

طراحی کاراکتر تبلیغاتی

طراحی کاراکتر در دنیای کارتون ها دور از دنیای واقعی و تبلیغات نیست. البته تا حدودی قوانین مربوط به خود را دارند که آنها را از هم جدا می کند. دنیای کارتونی بیشتر طرح ها دارای مبالغه هستند. که البته این موضوع طبیعی است.

مخاطب کارتون ها کودکان هستند پس باید طبق سلیقه آنها طراحی شوند. دنیای کارتونی پر از رنگ ها مختلف و چشم گیر است. به طوری که استفاده از رنگ های براق به نوعی عادی است و با توجه به نوع هیجان و داستان برنامه ریزی میشود. اما فرق عمده آن با طراحی تبلیغاتی چیست؟

طراحی کاراکتر تبلیغاتی چیست؟

طراحی کاراکتر تبلیغاتی قوانینی کلی دارد. استفاده از شکل ها و تصاویر باید خصوصیت اصلی برند را توضیح دهد. انتخاب رنگ ها با توجه به رنگ های اصلی برند و لوگو انتخاب میشود و استفاده خارج از این طیف در واقع از شخصیت اصلی برند دور میشود.

با توجه به نوع برند و هدف اصلی آن باید محتوا با طراحی یکسان باشد. به طور مثال در برند لبنیات شخصیت اصلی آن یک گاو است و برای یک برند آموزشی شخصیت اصلی آن یک معلم است. پس هر دو آنها هدف اصلی برند خود را بیان می کنند.

طراحی کاراکتر از لحاظ ساختاری بیشتر به واقعیت نزدیک است و کمتر شکلی نا متعارف و پر از اغراق دارد. در نهایت شکل اصلی آنها باید برند را تعریف کند و رنگ ها به صورت واضح و کمی محدود برای طراح وجود دارند.

اما علت وجود کاراکتر برای یک برند چیست؟ با وجود کاراکتر هر زمان که شکلی نزدیک به آن در دنیای واقعی مشاهده شود مخاطب را به یاد برند می اندازد و از آنجایی که این طرح ها به واقعیت نزدیک هستند پس این اتفاق بعید نیست.

اما خوب این کار در کنار لوگو برای برند شرایط بهتری را درست میکند. در نهایت طراحی کاراکتر با سادگی هدف خود را بیان میکند و گاهی این طراحی با واقعیت فاصله زیادی ندارد تنها کمی رنگ ها در آن متفاوت است.

طراحی کاراکتر یک برند باید مخاطب خود را مشخص سازد.

طراحی کاراکتر در فتوشاپ

طراحی کاراکتر  با پیشرفت دنیای تکنولوژی تغییرات بهتری داشته است. به طور مثال در گذشته کاراکتر ها به صورت فرضی و انیمیشنی طراحی میشد اما حالا ابزار بیشتری موجود هست و مداد و کاغذ ابزار هایی ساده هستند که به کمک ذهن طراح شخصیتی خیالی ساخته میشود.

در واقع طراحی کاراکتر  با توجه به موقعیت و هدف داستانی یا تبلیغاتی یا شخصیت یک برند طراحی میشود. به طور مثال شخصیت اصلی والت دیسنی میکی موس است. که در ابتدا به صورت سیاه و سفید به کمک قلم و کاغذ طراحی شده است.

 طراحی کاراکتر  در دنیای مدرن

امروزه طراحی کاراکتر  به کمک ابزار جدیدی انجام میشود. این ابزار برنامه های طراحی مثل فتوشاپ هستند. علاوه بر اینکه حالت های مختلف نقاشی را در اختیار ما میگذارند تکنیک های مختلفی هم برای طراحی داریم. با وجود همه این ابزار ها، قسمت کاربردی تر وجود انبوه رنگ ها است.

با طراحی به این شکل قابلیت های بیشتری مثل طراحی سه بعدی داریم. طراحی کاراکتر  روند سه بعدی را پیش گرفته و شکلی ساده بیشتر شبیه شخصیت های واقعی میتوان طراحی کرد. اما هنوز ها طراحی های کارتونی مثل قبل طرفدار دارند. نکته مهم در این خصوص استفاده از خلاقیت است.

خلاقیت به طراحی جانی دوباره میدهد. و تازه  با شکل کارتونی همچنان ظاهری واقعی دارند. اما خوب برای طراحی کاراکتر  باید خلاقیت بالایی داشت. طراحان با این شیوه خاص طرح های جالبی میسازند که توجه بسیاری از افراد را به خود جلب می کند.

این طرح ها بیشتر در ساخت محتوا های تبلیغاتی یا دارای مفهومی اجتماعی فرهنگی در فضای مجازی تولید میشود. که در عین حال دو هدف دارد. هدف اولیه سرگرمی مخاطب و هدف دوم برای آگاه سازی مخاطب است.

اکثر طرح ها خلاقانه با ترکیب دنیای واقعی و دنیای کارتونی همراه هستند. مهم ترین ابزار برای ساخت آنها فتوشاپ است که به صورت حرفه ای امکانات لازم را به طراح میدهد.

امروزه طراحی کاراکتر در انواع مختلف سه بعدی ساخته میشود.

طراحی کاراکتر روزرنگ

طراحی کاراکتر به عنوان بخشی از کار برندینگ و طراحی شخصیت یک برند شناخته میشود. اما این محتوا به اشکال مختلف تولید میشود. کاراکتر در کار موشن گرافیک هم قرار دارد. تقریبا کاراکتر در همه بخش ها موجود است به خصوص برای طراحی تبلیغاتی از آن استفاده میشود.

اما روزرنگ چیست و چه نقشی در محتوا تبلیغاتی ما دارد. شاید هر روز در مسیر خانه آن را دیده باشیم و بدون اینکه آن را بشناسیم به راه مان ادامه بدهیم. روزرنگ به طور خلاصه بافتی برای درج تبلیغات یا هدفی دیگر باشد.

طراحی کاراکتر با روزرنگ

طراحی کاراکتر در محتوا های دیجیتالی و کاغذی تولید میشود. اما روزرنگ چیست؟ روزرنگ همانطور که از اسمش پیداست، در طول روز در برابر برخورد با آفتاب دیده میشود و نور را از خود عبور نمیدهد. مثل شب رنگ با این تفاوت که با برخورد نور در طول شب دیده میشود.

هر دو آنها برای تبلیغات با توجه به مکان مورد نظر خود طراحی میشوند. روزرنگ ها بیشتر برای سطح بدنه یک اتوبوس بین شهری استفاده میشوند. که با توجه به ابعاد اتوبوس و کاراکتر برند طراحی میشوند. از روزرنگ در مراکز خرید برای شیشه های مغازه ها هم استفاده میشود.

آنها در ابعاد مختلف برای بیان مفهومی خاص تولید میشوند. که معمولا این مفهوم تبلیغاتی است. کاراکتر ها در روزرنگ به همان شکلی که در ویدئو ها تولید میشوند قرار میگیرد. اما تفاوت آنها در قرارگیری و در طول روزرنگ است. ابعاد مختلف به طراح فضای بیشتری میدهد.

این فضا میتواند به شکلی خلاقانه با توجه با محیط استفاده شود. در بیشتر موارد طراحی کاراکتر روزرنگ از بیشتر فضا استفاده میشود و فضایی خالی رها نمیشود. مگر اینکه فضا برای جلب نگاه مخاطب کم باشد.

اگر روزرنگ ما خالی رها شود و هیچ مفهومی نداشته باشد تنها برچسبی اضافه است. طراحی کاراکتر هوشمندانه  در روزرنگ باید کاربردی باشد.

طراحی کاراکتر روزرنگ زمانی کاربردی است که از فضای موجود برای تبلیغات هوشمندانه و با خلاقیت استفاده شود.

طراحی کاراکتر ساده

طراحی کاراکتر در نگاه اول به کاغذ و قلم لازم دارد ولی با پیشرفت تکنولوژی از کاغذ کمتر استفاده می کنیم. و هنوز هم کاغذ و قلم عضوی جدا نشدنی از طراحی باقی مانده که به خصوص برای افراد تازه کار گزینه بهتری محسوب میشود.

طراحی ساده برای شروع افراد تازه مار گزینه مناسبی است و امروزه این نوع از طراحی طرفدار های بیشتری دارد. یعنی هرچه طرح در سادگی ارائه شود و با طراحی های ساده مفهوم خود را بیان کند در نتیجه به سادگی در ذهن ها می ماند. این هدف واقعی طراحی به سبک ساده است.

طراحی کاراکتر مفهومی ولی ساده

طراحی کاراکتر مملو از شکل ها و انواع خطوط است. این خطوط باید با توجه به شخصیت داستانی ایجاد شود. اما همه داستان ها طولانی و دارای جزئیات خاص نیستند. در نتیجه همه نوعی از طراحی دارای جزئیات نیست و به شکلی ساده هم انجام میشوند.

اما همچنان دارای مفهمومی خاص هستند به طوری که مخاطب با دیدن آن به ویژگی های اصلی آن پی میبرد. طراحی کاراکتر ساده به سبک مینیمال دارای رنگ های ساده است. یعنی از رنگ های اصلی در آن استفاده میشود و خبری از پالت های دیجیتالی خوش رنگ نیست.

البته استفاده از رنگ سیاه و سفید هم گزینه ی مناسبی برای آن است. استفاده از شکل ها به طور ساده پیشنهاد اصلی این سبک است اما نوع استفاده از آنها مهم است. استفاده به شکلی روتین و همیشگی ویژگی طراحی کاراکتر ساده نیست.

بلکه به کمک خلاقیت باید این طرح ها آماده شوند. برای طراحی ساده از اشکال ساده کمک بگیرید ولی در آنها مبالغه کنید. به شکلی که ویژگی های کاراکتر را به خوبی نشان دهد.

در بیشتر کارتون ها افراد به همان شکل نیستند اما تصویر آنها به خوبی در ذهن افراد باقی می ماند. آشنایی با رنگ ها به طراحی ساده یک کاراکتر کمک میکند. به شکلی که با رنگها بتوان حس اصلی کاراکتر را به مخاطب رساند.

طراحی کاراکتر با استفاده از انتخاب درست رنگ ها انجام میشود.

طراحی کاراکتر سه بعدی

طراحی کاراکتر با وجود نرم افزار های مختلف به کاری ساده با جزئیات بیشتر تبدیل شده است. در گذشته تنها استفاده کاغذ و قلم برای طراحی موجود بود. اما حالا تکنولوژی پیشرفت کرده است و برای طراحی برنامه های بیشتری وجود دارد.

طراحی به شکل سه بعدی به واقعی تر شدن کاراکتر کمک بیشتری می کند. به طوری که آنها هم کارتونی باشند و هم دارای اجزا واقعی باشند. این خاصیت اصلی کاراکتر های سه بعدی است. اما گاهی هم میتوان فراتر رفت از واقعیت فاصله گرفت.

طراحی کاراکتر سه بعدی چگونه است؟

طراحی کاراکتر به شکل های مختلف انجام میشود. این طراحی به واقعیت شباهت بیشتری دارد و یا از جزئیات بیشتری برخوردار است. این جزئیات به زیبایی بیشتر کاراکتر کمک می کند. اما همه کاراکتر های سه بعدی ظاهری شبیه انسان ندارند بلکه با اغراق بیشتری همراه  هستند.

استفاده از اشکال هندسی  بخش اصلی کاراکتر های سه بعدی هستند. در ابتدا به شکل پایه باید از آنها استفاده کرد سپس به کمک ابزار های مختلف ابعاد دیگر آنها را شکل داد. در واقع حجم این اشکال با نوع شخصیت یک کاراکتر رابطه مستقیم دارد.

در طراحی کاراکتر سه بعدی جزئیات بیشتری مثل رنگ ها وجود دارند پس در طراحی های داستانی از اهمیت بالا تری برخوردار هستند. این جزئیات تنها به رنگ های بیشتر در کاراکتر ها هم ختم نمیشود بلکه شکل هر جزء با ظرافت بیشتر در نظر گرفته میشود.

تا در بهترین حالت زاویه های غیر طبیعی به اشکال هندسی طبیعی تر تبدیل شوند. اما نکته ای که طراحی کاراکتر سه بعدی را متمایز میکند در تعداد حرکت ها موجود برای کاراکتر است. یعنی در یک زمان می توان حرکت های بیشتری را ساخت.

به طور جمع بندی طراحی سه بعدی جزئیات بیشتری دارد و اجزا در کل ظاهری طبیعی تر دارد. برای اینکه حالت ها طبیعی تر باشد ابزار به شما امکانات بیشتری میدهند مثل افزایش نور در طراحی حالت ها.

طراحی کاراکتر سه بعدی بخاطر جزئیات بیشتر زمان بیشتری هم میبرد.

کتاب اصول طراحی کاراکتر

برای طراحی کاراکتر در ابتدا باید با اصول اصلی آن آشنا بود. این اصول شامل رفتار ها و حالت های کاراکتر است. به عنوان مثال باید با نوع حالت هر کاراکتر در محیط های مختلف آشنا بود. رفتار اولیه هر کاراکتر شکل اصلی آن است که با توجه به اشکال هندسی انتخاب میشود.

و پس از آن با طراحی جزئیات، اجزا را به صورت دقیق تر می کشیم. اما در قدم اول باید با نوع حرکت ها آشنا بود تا بتوان در تمامی شرایط آنها را به شکل یکسان طراحی کرد. در ادامه به بررسی اصول طراحی در شرایط مختلف می پردازیم.

مباحث اصلی اصول طراحی کاراکتر

اصول اصلی برای طراحی کاراکتر طبق مخاطب و موقعیت انتخاب میشود. صرف نظر از اینکه رفتار ها و اشکال باید طبیعی باشد. باید در نظر گرفت مخاطب چه سنی دارد و هدف از طراحی چیست؟ پس در کنار طراحی و شکل واقعی کاراکتر ها باید در انتخاب رنگ ها دقت بیشتری داشت.

هر شخصیت در محیط های مختلف دارای ظاهری متفاوت است. به طور مثال اگر مخاطب کودکان باشند باید از رنگ ها به شکلی متفاوت استفاده کرد. در سبک مختلف نقاشی هر کاراکتر به شکلی متفاوت ظاهر میشود. طراح این وظیفه را دارد تا محیط را بسنجد و طبق آن طراحی نمایش دهد.

در قدم بعدی به نوع محیط باید طراحی انجام شود. این دو بخش در طراحی کاراکتر به اندازه ظرافت و جزئیات مهم هستند. اما پایه اصلی طراحی در نمایش موضوع و هدف طراحی است.

به طور مثال باید برای طراحی برند کاراکتر به هویت اصلی برند شباهت زیادی داشته باشد و ویژگی های شخصیتی آن رعایت شود. این موضوع به همراه خلاقیت طراح به نمایش در میاید. اما نحوه نمایش آن همچنان به کمک محیط مشخص میشود.

به طور مثال اگر مخاطب آن بیشتر کودکان باشند اغراق در طراحی موردی ندارد اما اگر مخاطبان شامل افراد بزرگسال هم باشند باید به نوعی برای آنها هم جذابیت داشته باشد. پس در طراحی کاراکتر باید تعادل بین واقعیت و اغراق برقرار شود.

پایه اصلی طراحی کاراکتر اکثریت مخاطبان آن هستند.

کتاب آموزش طراحی کاراکتر

برای یادگیری و طراحی کاراکتر کتاب های زیادی وجود دارد. اما ابتدا با مفاهیم اصلی در یک کتاب باید آشنا شد. آشنایی با قوانین طراحی به شما کمک می کند با شخصیت ها و داستان آنها راحت ارتباط برقرار کنید.

پس از آن به طور عملی باید هر قسمت تمرین شود. در قدم اول باید با کاراکتر ها و حالت ها  آشنا شوید. در این قسمت ساده ترین حالت ها موضوع اصلی هستند. این حالت های پایه شامل صورت اصلی، صورت شاد و صورت ناراحت هستند. برا صرفه جویی در زمان می توان از حالت های اصلی برای ساخت حالت های دیگر استفاده کرد.

اهمیت کتاب آموزشی طراحی کاراکتر

در طراحی کاراکتر با دو نوع کتاب باید آشنا شوید. پس از آشنایی با اصول طراحی باید آنها را در قسمت به طور عملی تمرین کنید. این تمرین به کمک کتاب های طراحی انجام میشود.

که در آنها مرحله به مرحله انواع طراحی ها آموزش داده میشود. یکی از قسمت های اصلی در طراحی آشنایی با جزئیات صورت است. چون طراحی به کمک کاغذ و قلم است انتظار جزئیات زیادی نمیرود. ولی برای طراحی دیجیتالی باید جزئیات ذکر شود.

پی به نوعی میتوان طرح اولیه به کمک کاغذ و قلم طراحی میشود. طراحی کاراکتر شامل طراحی های پایه میشود. این طرح ها در واقع همان اشکال هندسی است که به مرور به اضافه کردن خطوط دیگر به آنها حالت میدهیم. پس انتخاب درست شکل ها برای طراحی اولین بخش این کتاب است.

پس از آن باید به کمک قوانین موجود تقارن را در شکل برقرار کرد. تقارن کمک می کند اشکال شبیه به هم باشند. این اصول اصلی و پایه در طراحی کاراکتر از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

اگر چه در طراحی به کمک نرم افزار ها آسان میشوند ولی در ابتدا باید با همه شرایط آشنا بود تا در شرایط مختلف بتوان تصمیم بهتری برای طراحی گرفت. این کتاب باید به طور عملی شما را برای طراحی آماده کند.

کتاب های طراحی کاراکتر را می توان با جستجویی ساده پیدا کرد.

طراحی مسکات چیست ؟

به طور کلی مسکات یا کاراکتر  تبلیغاتی یک اثر هنری نتیجه  طراحی های خلاقانه یک تصویر ساز است و نماد و سخنگوی یک کمپانی ، سازمان و یا  برند است که به وسیله آن با مخاطب ارتباط برقرار می کنند .

برای طراحی کاراکتر ابتدا شخصیت سازی در ذهن تصویر ساز شکل می گیرد . هر شخصیت تبلیغاتی برای هدفی خاص شکل می گیرد بنابر این هدف از شکل گیری شخصیت تبلیغاتی مهم است .

شخصیت‌هایی که برای استفاده در زمینه تجاری طراحی می شوند ، اساساً برای فروش یک محصول یا خدمات به مخاطبان به وجود می آیند ، و این شخصیت است که مخاطب باید به آن علاقه‌ مند شود . شخصیت ها به عنوان چهره برند عمل می کنند .

برای ساختن یک کاراکتر تبلیغاتی صرفا داشتن دانش در این زمینه کافی نیست زیرا برای خلق کاراکتر داستانی باید تمام ویژگی های آن مثل ترس های او ، رفتار های او ، آداب لباس پوشیدن و تمامی سلایق آن را در نظر گرفت تا بتوان یک شخصیت موفق را خلق کرد .

تاثیر طراحی مسکات یا کاراکتر بر تبلیغات :

ممکن است تاکنون به تاثیر داشتن یک شخصیت تبلیغاتی برای برند خود فکر نکرده باشید و از اهیمت آن بی خبر باشید ، در ادامه یکسری مزیت های داشتن کاراکتر تبلیغاتی برای برندتان را ذکر می کنیم :

– ارتباط گیری آسان با مخاطب :

مسکات به راحتی می توانند با مخاطبین ارتباط برقرار کنند و پیغام مورد نظرتان را به مخاطب برساند . تنها کافیست با حالات تاثیر گذار و ظاهر جذاب شخصیت داستانی پیام مورد نظرتان را برسانید .

– شخصیت بخشی به برند :

توجه داشته باشید بدون داشتن کاراکتر برای تجارتتان ، شما نیز مانند هزاران برند تجاری دیگر هستید . با ایجاد مسکات برای خود به یک برند تاثیر گذار تبدیل می شوید و ارتباط گیری با مخاطب رایتان آسان می شود .

– سخنگوی برند :

مسکات ابزار قدرتمندی است که در رسانه های اجتماعی می تواند مخاطبان شما را سرگرم کند . پس از گذشت مدتی به ابزاری تبدیل می شود که به تنهایی قابلیت یاد آوری شما را به مخاطب داشته باشد . مثلا تمامی شما شخصیت خرس ایران رادیاتور را به یاد می آورید و هرجایی که آن را به تنهایی ببینید نام ایران رادیاتون به ذهنتان می آید .

– سرگرم کننده و متفاوت است :

مسکات ها می توانند تمامی اقشار و مخاطبان جوان و سالمند را سرگرم کند . تنها باید بدانید مخاطبین هدف شما در چه رده سنی هستند و در طراحی مسکات آن را در نظر بگیرید .

– انعطاف پذیری :

کاراکتر برند شما به مراتب بهتر و موثر تر از سپردن تبلیغات با استفاده از افراد معروف عمل خواهد کرد . چرا که دست شما برای تبلیغات مختلف و ایده‌های مختلف باز است . بی‌ نهایت بار می ‌توان از کاراکتر برند استفاده کرد .

– امکان کپی کردن شخصیت تبلیغاتی وجود ندارد :

وقتی یک مسکات برای برند شما باشد برند های دیگر نمی توانند از آن استفاده کنند و آن به گونه ای است که مخاطبین تا آن را می بینند تنها شما را به یاد می آورند .

طراحی کارکتر توسط رسانه هنر برتر

تاثیر رنگ ها در طراحی کاراکتر انیمیشن

اهمیت رنگ ها در طراحی کاراکتر انیمیشن بسیار زیاد است و رنگ ها تاثیر خود را در نتیجه نهایی به صورت مستقیم نشان می دهند. حتما تا به حال به رنگ کاراکترهای مثبت و منفی کارتون ها دقت کرده اید، این کاراکترها دارای رنگ های نسبتا ثابت و مشخصی هستند. به طوری که حتی کودکان نیز با دیدن رنگ کاراکترها به حالت مثبت و منفی بودن نقش کاراکترها پی می برند. رنگ های خنثی مثل بنفش و سیاه و خاکستری معمولا شخصیت های کاملا منفی و بدجنس یک انیمیشن را نشان می دهند. شخصیت های آبی و زرد و سفید نیز به صورت معمولی مثبت هستند.


نقش اول داستان و قهرمان اصلی داستان نیز معمولا با رنگ های گرمی مثل قرمز نشان داده می شوند. تنها در صورتی که قهرمان اصلی داستان شخصیت منفی داشته باشد، از رنگ های تیره برای نشان دادن آن استفاده می شود. تمامی این اصول باید در طراحی کاراکتر انیمیشن به خوبی رعایت شوند، در غیر این صورت مشکلات بسیار زیادی را در آینده برای شما ایجاد می کند. غیر از اهمیت تعیین رنگ کاراکترها باید رنگ فضای داستان را نیز با توجه به شرایط تغییر دهید. یک روز عادی رنگ ملایم و ثابتی را نیاز دارد و یک روز هیجان انگیز نیازمند رنگی مثل صورتی یا نارنجی است. حتی بارانی بودن یا آفتابی بودن روز در داستان نیز بر روی طراحی کاراکتر انیمیشن اثر گذار است. هر شرایط محیطی، رنگ خاص خود را می طلبد.

اهمیت خطوط مختلف در طراحی کاراکتر انیمیشن

طراحی کاراکتر انیمیشن، نیازمند شناخت کامل خطوط و اثری است که بر روی سیر اصلی داستان بر جای می گذارند. برای مثال نشان دادن حجم مو یا حالت مو کاراکترهای داستان نیازمند استفاده از خطوط مختلفی است. برای مثال طراحی موی پریشان یک شخصیت خاص نیاز به خطوط پر رنگ و ضخیم دارد. در حالی که موهای نازک و کم پشت یک شخصیت مثبت به خطوط ساده و کم رنگی نیاز دارد. در طراحی کاراکتر انیمیشن لازم است که اطراف طرح اصلی خطوط مشخص کننده طراحی شود. در این صورت طرح اصلی شما تمیز و زیبا خواهد بود. شما به کمک خطوط مختلف می توانید به کاراکتر خود نیز شخصیت بدهید و این شخصیت فقط با طراحی کاراکتر انیمیشن به صورت اصولی به کاراکتر داده می شود.
خطوط مختلف می تواند حالت های مختلف چهره را بهتر نشان دهد. مثلا برای حالت های ساده ای مثل خنده و غم باید از خطوط ساده و نازکی استفاده شود. طرح های اولیه ای که با کمک خطوط ساده کشیده می شود، در نتیجه نهایی تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت.

نرم افزارهای رایج طراحی کاراکتر انیمیشن

برای طراحی کاراکتر انیمیشن باید از نرم افزارهای خاصی استفاده شود. لازم است برای یک طراحی حرفه ای از نرم افزارهای مناسبی استفاده کنید. iclone از نرم افزارهای بسیار حرفه ای است که به صورت سه بعدی طرح های خاص انیمیشنی را برای شما ایجاد می نماید. بازی های ویدیویی و انیمیشن های مختلف را به کمک این نرم افزار تولید می کنند.
میکسامو نیز نرم افزار بسیار ساده و کاربردی برای ساخت انیمیشن های مختلف است. بدون تجربه خاصی می توانید با این نرم افزارها انیمیشن هایی متحرک و زیبا بسازید.
مجموعه ما به صورت حرفه ای و با بهترین نرم افزارهای مطرح در جهان برای شما طراحی کاراکتر انیمیشن را انجام می دهد تا بتوانید انیمشین هایی فوق حرفه ای بسازید.