مفهوم اشکال هندسی در طراحی لوگو چیست؟

مفهوم اشکال هندسی در طراحی لوگو چیست؟

هدف از طراحی لوگو برقراری ارتباط با مشتری به ساده ترین اما جامع ترین راه ممکن است . اشکال اساسی کیفیت های بنیادی سازمان را به فوری ترین شکل منتقل می کنند .

همانطور که رنگ ها احساسات خاصی را در مشتری القا می کنند و به معانی مختلفی متصل می شوند ، اشکال نیز چنین هستند . شکل ، طرح کلی یک ناحیه یا شکل است . این یک شکل هندسی است که در مقیاس جهانی قابل تشخیص است . اشکال می توانند مانند دوازده ضلعی پیچیده و به سادگی مثلث باشند . وقتی صحبت از طراحی لوگو به میان می آید ، اشکال نقش کلیدی در پیام رسانی برند دارند .

شکل ‌ها و فرم‌ ها پیام‌ هایی را به مشتریان جدید ارسال می ‌کنند که ممکن است از آن ‌ها مطلع نباشید . اگر هنوز یک لوگو برای خود ندارید ، مهم است که اشکال مختلف و معنای پشت هر کدام را درک کنید .

اشکال هندسی در طراحی لوگو
اشکال هندسی در طراحی لوگو

انواع مختلف اشکال

به طور گسترده پذیرفته شده است که سه نوع اصلی اشکال وجود دارد : اشکال هندسی ، اشکال ارگانیک و اشکال انتزاعی .

اشکال هندسی اغلب با معادلات ریاضی مرتبط هستند و رایج ترین اشکال شما مانند مربع ، دایره ، مثلث ، بیضی ، مستطیل و الماس را شامل می شوند .

شکل ‌های ارگانیک را می‌ توان با چهار عنصر ( زمین ، آب ، باد ، آتش ) بیشتر مرتبط دانست . این ها می توانند اشکال گل ، قطرات آب ، برگ یا ابر باشند . اشکال ارگانیک نیز لزوماً نیازی به متقارن بودن ندارند و خطوط آن ها اغلب آزاد تر هستند .

اشکال انتزاعی غیرقابل پیش بینی ، نامتقارن و پیچیده هستند . این اشکال گاهی ترکیبی از اشکال هندسی و ارگانیک هستند . این سبک طراحی لوگو تفسیری از ایده‌ ها یا جهت‌ های زندگی واقعی است ، اما به یک نمایش آزاد از تصویر ترجمه می ‌شود .

اشکال هندسی و معنای آنها

اشکال هندسی در طراحی لوگو
اشکال هندسی در طراحی لوگو

دایره ها و بیضی ها

به عنوان یکی از قدیمی ترین اشکال شناخته شده برای بشر ، شکل دایره را می توان در هر فرهنگی یافت .

برخی معتقدند که دایره به معنای کمال ، وحدت و روشنگری است.  برخی آن را با خلاقیت مرتبط می دانند و برخی آن را با یکتا پرستی مرتبط می‌ دانستند .

هنگامی که به طراحی لوگو مربوط می شود ، دایره ها می توانند سایر عناصر طراحی را محصور کنند یا می توانند عناصر طراحی را مسدود کنند . برای مثال لوگوی پپسی ، نام تجاری را در بیرون دایره باقی می گذارد . مهم نیست که کدام نوع طراحی را انتخاب می کنید ، دایره همیشه همان ایده آل ها را نشان می دهد ، که وحدت و قدرت است.

مربع و مستطیل

مربع و مستطیل رایج ترین اشکال در طراحی لوگو هستند.  مربع ها با برابری ، ثبات ، قابلیت اطمینان و انطباق همراه هستند .

در حالی که برخی ممکن است مربع و مستطیل را به عنوان یک شکل “خسته کننده” در نظر بگیرند ،  دلیلی وجود دارد که چرا آن ها بسیار محبوب هستند . این شکل با هر چیزی که به عدد چهار مربوط می شود (به دلیل چهار طرف بودن آن) مانند فصل ها ، جهت های قطب نما ، عناصر و موارد دیگر گره خورده است .

لوگوهای مربعی شکل احساس خانه ، امن و قابل اعتماد بودن دارند ، که این یک ویژگی عالی برای هر کسب و کاری است که به دنبال ایجاد اعتماد در مشتریان است .

مثلث ها

مثلث ها که نماد قدرت ، نور و انرژی هستند ، اغلب به عنوان چراغ امید در بسیاری از ادیان و تمدن های باستانی استفاده می شوند . مثلث ها با هر چیزی که به صورت سه تایی در می آید ، مانند ذهن ، بدن و روح

یا گذشته ، حال و آینده مرتبط است .

مثلث ها در میان تمام اشکال هندسی در طراحی لوگو از سربی استفاده می کنند . با این حال ، مثلث ها حرکت چشم را در سراسر طراحی لوگو تشویق می کنند و در صورت استفاده صحیح ، می توانند حس تعادل را ایجاد کنند .

انواع مختلفی از مثلث ها از جمله مثلث متساوی الاضلاع ، قائم الزاویه و منفرد وجود دارد که می توان از همه آن ها در طراحی لوگو استفاده کرد .

اشکال ارگانیک و معنای آن ها

اشکال زمین گل ها ، برگ ها ، درختان و صخره ها اشکال ارگانیک رایجی هستند .

در طراحی لوگو هم نظم و هم هرج و مرج در اشکال ارگانیک وجود دارد . طرح های گل نماد امید ، آرامش و زنانگی است . اشکال مبتنی بر زمین در طراحی های لوگو ، حس زمین شدن را در اختیار مشتریان قرار می دهد . کسب ‌و کارهایی که شکل ‌های زمین در لوگوی خود دارند ، در زمینه صنعت خود قابل اعتماد ، خوش آمد و قاطع هستند .

اشکال انتزاعی و معنای آن ها

طرح‌ های لوگو با اشکال انتزاعی در تمام صنایع فراوان هستند و اکثر آرم ‌های سبک ترکیبی ( آیکون + متن ) را تشکیل می ‌دهند . حروف تایپوگرافیک و نماد ها هر دو اشکال انتزاعی نیز در نظر گرفته می شوند . اشکال انتزاعی برای مشاغلی که به دنبال ایجاد حرکت و فضای منفی در طراحی لوگوی خود هستند ایده آل هستند .

5/5 - (1 امتیاز)
, , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
چگونه برندسازی بر رفتار مصرف کننده تأثیر می گذارد؟
نوشتهٔ بعدی
رنگ مناسب برای برندسازی محصولات آرایشی بهداشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.