بررسی تاریخچه لوگو استارباکس

بسیاری از برند ها با طراحی لوگو های مختلف در طول زمان شکل گرفتند اما از میان آن ها، استارباکس ( starbucks ) به درستی خود را به اوج رساند. این برند بین ‌المللی قهوه از یک خرده ‌فروش کوچک به شکلی که امروزه آن را می‌ شناسیم رشد کرد.

لوگو استارباکس فعلی

طراحی سایت اصفهان در آژانس تبلیغاتی هنر برتر

تاریخچه لوگو استارباکس

بنیانگذاران قهوه، چای و ادویه استارباکس، سه طرفدار قهوه، به نام های جری بالدوین (Jerry Baldwin)، زو سیگل (Zev Siegl) و گوردون بوکر (Gordon Bowker)  بودند که توانستند یک خرده فروشی محلی برای قهوه های خود ایجاد کنند. ایده اولیه آن ها که در سیاتل، واشنگتن در نزدیکی بازار معروف Pike Place در بهار سال 1971 تأسیس شد، مکان آن ها یک فضای نشاط آور و با آرامش بود که مردم می توانستند از نوشیدن یک فنجان قهوه لذت ببرند. قهوه و چای استارباکس رقیبی داشتند که به طور مداوم بر کسب و کار کوچک نظارت داشت. تا اینکه در سال 1987، دو مالک باقی مانده تصمیم به فروش گرفتند و هوارد شولتز گروهی از سرمایه گذاران را برای خرید هدایت کرد. آن ها نام برند را به قهوه استارباکس تغییر دادند و همزمان مشتریان جدید دوستانه و شرکتی را در اولویت خود قرار دادند.

از آن پس، استارباکس به طور تصاعدی در کشور و سپس در سراسر جهان رشد کرد. این شرکت در سال 1990 به 30 فروشگاه و در سال 1992 به 53 فروشگاه گسترش یافت. شولتز به یک رهبر شرکت مترقی معروف تبدیل شد که از حداقل دستمزد ها و مراقبت های بهداشتی بالاتر و همچنین ترویج سیاست های تجارت منصفانه حمایت می کرد.

 

قهوه استارباکس + لوگو استارباکس

سیر تکاملی لوگوی استارباکس

ابتدا در سال 1971 لوگوی استار باکس شامل یک پری دریایی دو دم به رنگ قهوه ای بود که بسیاری آن را به عنوان پری دریایی افسانه ای دو دم اشتباه می گرفتند. آن ها بر این باور بودند که رنگ قهوه ای، اشتها را تحریک می کنند و اغلب با طبیعت، پرورش و ثبات مرتبط هستند. نام کافی شاپ در دور لوگو درج شده بود و اجزا و جزئیات دیگری نیز در لوگو به کار گرفته شد. پری دریایی نمادین دو دم روی لوگوی استارباکس به عنوان اشاره ای به سیاتل و دریا عمل می کند. به نظر می رسد که پری دریایی می خواهد نزدیکی سیاتل به دریا را ارتباط دهد. در حالی که تئوری های زیادی در اینترنت در مورد معنای واقعی پری دریایی وجود دارد، طراحان می خواستند جذابیت اسطوره ای و اسرارآمیز آن را حفظ کنند. با این حال، رایج ترین باور در مورد آن این است که پری دریایی نشان دهنده وسواس، اعتیاد و به دام افتادن است.

 

سیر تکامل لوگو استارباکس

لوگو استارباکس در سال 1987

تری هکلر اولین و اصلی ترین طراحی بود که پس از خرید قهوه جدید استارباکس در سال 1987، در لوگوی استارباکس مشارکت کرد. هکلر به تحقیق و تجسم مجدد تصویر پری دریایی موجود پرداخت. رنگ های لوگو را از قهوه ای به سبز تغییر داد تا یک رشد و شروعی تازه را مهیا کند. قهوه استارباکس همچنین با دو ستاره در دو طرف علامت گذاری شد و ستاره ها روش جدیدی برای اتصال لوگو با نام شرکت اضافه کردند.

لوگو استارباکس در سال 1992

در این سال لوگوی استارباکس شاهد تحول دیگری شد. نوار سیاه بیرونی آن ها سبز شد تا صرفاً “الهام بخش و پرورش روح انسان” باشد. در داخل پالت سبز و سفید، پری دریایی نمادین تمرکز اصلی شد. در دنیای طراحی، سبز رنگی است که نشان دهنده شفا، طبیعت و محافظت است. اغلب اوقات، رنگی است که برای نشان دادن ثروت و پول استفاده می شود. این نسخه از لوگو هنوز هم امروزه به عنوان لوگوی ثانویه استفاده می شود.

یکی از تلاش‌ های ناموفق برای تغییر نام تجاری لوگوی استارباکس در سال 2008 بود، جایی که بخش ‌هایی از پالت رنگ سبز دوباره به مشکی پررنگ ‌تر تبدیل شد. اما این تغییر برای این شرکت مشکل ساز شد زیرا در نظر گرفته شد که به راحتی قابل تکرار است. کشورهای دیگر در سراسر جهان از همان طرح لوگو برای نسخه ‌های جدید استارباکس خود کپی و استفاده می‌ کردند که تشخیص لوگو های تقلبی و واقعی را برای برخی از مصرف ‌کنندگان سخت‌ تر می ‌کرد.

 

در جشن چهلمین سالگرد برند، تیم طراحی داخلی با مشاور خلاق جهانی مستقر در نیویورک، Lippincott، در سال 2011 برای طراحی مجدد شریک شدند. تیم مشارکتی فرآیند خود را از طریق تعیین ارزش های اصلی و ارزیابی مجدد لوگوهای فعلی از طریق بررسی 50 خرده فروش برتر در سراسر جهان آغاز کردند. در میان این لوگو ها، آن ها لوگو هایی را انتخاب کردند که در پالت ‌های سبز غرق شده بودند. آن ها همچنین موفقیت تمامی آرم ها را آزمایش کردند تا پویا ترین و جذاب ترین ویژگی را برگزینند. در نسخه جدید نام استارباکس حذف شد و پری دریایی در خط مقدم قرار گرفت.  شرکت لیپینکات به اشتراک گذاشت که رویکرد های بصری آن ها بر انتقال موقعیت و ویژگی های شخصیت جدید برای لوگوی استارباکس متمرکز شده است.

لوگوی استارباکس در سال 2011

از آنجایی که پری دریایی اکنون تمرکز اصلی بود، باید تغییراتی انجام می شد. چشم ها، موها، بینی و وضعیت صورت همه به شدت تغییر کرد. خطوط پهن تر، صورت به طور قابل توجهی بزرگتر شد. این امر کارشناسان طراحی و حتی طرفداران استارباکس را با انتقاد های تند روبرو کرد. بنیانگذاران اجرای نامتقارن را به عنوان راهی برای واقعی تر و قابل دسترس تر کردن پری دریایی توضیح دادند. این تیم از جمع کوچکی از مشتریان برای اجرای نسخه‌ های مختلف استفاده کرد تا ایده بهتری از نحوه اجرای آن در جهان داشته باشد. نه سال بعد، استارباکس هنوز بدون متن است او می ‌خواست که لوگوی جدید و سیستم هویت بصری به همان اندازه که درباره گذشته‌ اش می‌ گوید، درباره آینده‌ اش هم بگوید. اشکال طبیعی، به خصوص دایره در لوگو، بی نهایت بودن و یک عنصر قوی از آزادی را ذکر می کند.

لوگوی استارباکس همیشه شکل دایره‌ای خود را حفظ کرده است که در واقع یکی از پرکاربردترین اشکال در طراحی گرافیک است . از آنجایی که دایره شکلی است که نه پایانی دارد و نه نقطه آغازی، این می تواند نمادی از حرکت مداوم و بینهایت بودن در صنعت قهوه باشد. در طراحی همیشه جایی برای تکامل وجود داشت اما طراحان می خواستند ابتدا تأثیری جهانی در ذهن داشته باشند. آن ها می خواستند استارباکس با هر گوشه از جهان ارتباط برقرار کند. پالت‌ های رنگی انتخابی آن ها در طول زمان همیشه از رنگ‌ های طبیعی الهام گرفته شده است و اهداف شرکت برای ارتباط با دیگران و سلامت کلی را به هم پیوند می ‌دهد.

 

موفقیت طراحی استارباکس

هویت بصری استارباکس همیشه از سایر شرکت ها متمایز بوده است. بسیاری از عناصر در برجسته سازی لوگوی استار باکس نقش داشتند اما  پری دریایی به دلیل ساده‌ سازی و آرامش ‌بخش بودن طراحی لوگو به یک چهره قابل تشخیص با این برند تبدیل  شده است. به یاد داشته باشید، داشتن یک نام تجاری خوب همه چیز است، درمورد لوگو، فونت های ساده، انتخاب رنگ ضعیف، عناصر نامتعادل، همگی می توانند در دید شرکت شما تأثیر منفی بگذارند. هنر برتر یک آژانس تبلیغاتی است که می توانید برای نیاز های بازاریابی دیجیتال خود به آن نگاهی بیندازید. برای هر گونه ارتباط بیشتر با ما تماس بگیرید.

4.6/5 - (10 امتیاز)
نوشتهٔ پیشین
اهمیت خدمات سئو برای آژانس های مسافرتی
نوشتهٔ بعدی
اهمیت داشتن وب سایت برای مدارس و آموزشگاه های آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.